DSC 0521

CBRclubs skønne 10 års jubilæum blev afholdt på Birkely, som ligger ved Lorup mellem Sorø og Slagelse. Martin og Mette havde lagt et rigtig stort arbejde i at få dette arrangement til at løbe af stablen, uden problemer og dette lykkedes til ug.

 

Ankomst

Der var mulighed for at ankomme til træffet allerede fredag fra kl. 13. Spejderhytten var pyntet op til hygge og den var delt op i flere mindre rum med enten enkeltsenge eller køjesenge. Så det var bare med at få tjekket ind og finde sig en soveplads, enten i hytten eller i den shelters der var tæt på bålpladsen. Der var også mulighed for at sætte telt op, og det var der også nogle der benyttede sig af.

CBR'er i skoven

Rigtig mange ankom om fredagen så der blev hurtigt fyldt op ude på gårdspladsen foran hytten. Cyklerne stod i en fin lang række – og det så jo bare hammer godt ud. Der blev sparket dæk og snakken gik lystigt, som den jo altid gør når klubbens medlemmer mødes. Der kom nye medlemmer, gamle medlemmer og endda også gamle medlemmer som ikke længere var i klubben – men som efter dette træf har meldt sig ind igen. Jo jo vi er jo en dejlig klub. Slagter Gybel leverede aftensmadden, en rigtig lækker mørbradgryde, og ellers blev aftenen afviklet med hygge udenfor hytten og ved bålpladsen, da vejret var rigtig godt. Der blev fortalt røverhistorier og selvfølgelig var der Honda og Kawa kander, og igen var der uenighed om hvilken der var bedst. Som det oftest sker når vi er samlet, blev det lidt sent inden de sidste fandt deres sovepladser.

Lørdag stod den på dejlig fælles morgenmad, og derefter åbnede Helle ”butikken”. Der kom godt gang i handlerne, selvom internettet drillede en hel del, når folk skulle betale med mobil Pay. Så blev der igen sparket dæk, og hilst på de sidst ankomne og slappet af i solen. Der var bare rigtig dejlig ved Birkely. Kort før frokost blev vi kaldt sammen, da klubben havde en lille gave til os, der deltog i dette jubilæumstræf. Vi fik en lækker hvid T-shirt med klubbens logo og samtidig stod der at det var 10 års jubilæum. Et fint minde fra dette jubilæum

cbr traef 2015

Så kom den store grill frem og pattegrisen kom under kærlig behandling fra slagter Gybel. Den blev gjort klar – og så blev låget lukket, og dette måtte først åbnes igen til aften, når vi skulle spise denne lille øffer. Så blev frokosten indtaget, og nu var vi ved at være klar til dette års jubilæums fællestur.

Fællestur

Pause ved en af søerne rundt om Sorø

Fællesturen skulle selvfølgelig foregå i lokalområdet, og den var døbt ”de 6 søers tur”. Først kørte vi til Tystrup og Bavelse sø hvor vi holdt en pause, med udsigt over dette dejlige område. De to søer hænger sammen (men har fortsat de to navne). Derefter kørte vi videre forbi Magle søen, over Sorø sø og Pederseborg sø (der ligger en sø på hver side af vejen) og til sidst forbi Brommelille sø. Nu havde vi ses alle søerne og satte kursen mod Sorø by, hvor vi fik vores obligatoriske is hos Emil. Denne dejlige tradition skal jo holdes ved lige. Herfra satte vi kursen mod Birkely, og hele denne skønne tur var på ca. 75 dejlige kilometer, som må beskrives som en passende længde på en fællestur, da mange jo havde kørt langt for at komme dertil.

Iskøen voksede da CBRclub kom til byen

Efter fællesturen blev der igen hygget udendørs, og atter blev vores dejlige maskiner beundret, og der blev lavet diverse aftale om forbedringer eller hvad man kunne gøre, for at gøre dem endnu bedre kørende.

Aftens-grissebasse-mad

Grissebassen er klar

Vi gik alle rundt og begyndte at glæde os til den dejlige grill skulle åbnes så vi kunne se vidunderet, men vi måtte væbne os med tålmodighed. Så ankom der en bil og det var Asfalt Ole og hans kammerat som skulle underholde os. De fik stillet op og gjort klar – og så måtte vi andre også begynde at smage på Slagter Gybels velstegte grissebasse med tilbehør. Det var rigtig lækkert, og underholdningen fra Asfalt Ole var super.

Asfalt Ole gir den gas

Under middagen fortalte Martin Rønne lidt historie fra klubbens start til nu, så nye medlemmer måske bedre kunne forstå vores baggrund. Lidt senere rejste Kell sig op og fortalte, at han havde skaffet en gave fra Hyper Pro – en ny affjedring til den cykel som den heldige vinder var ejer af. Alle navneskilte blev samlet ind, og Asfalt Ole trak den den heldige vinder, Jannie Gybel. Så stort tillykke til hende.

Den heldige vinder af Hyperpro affjedringen

Herefter blev det festet videre til rigtig god underholdning fra Asfalt Ole. Honda kander, Kawa kander, øl, vin, sodavand, kaffe o.s.v. og igen igen masser af hygge.Vi fik i anledning af jubilæet serveret en rigtig flot jubilæumskage.

Jubilæumskage

Da viserne på uret viste omkring kl. 1.00 mente de sidste at deres soveposer kaldte, og endnu en hyggelig dag var slut.

Søndag morgen var der almindelig opbrudsstemning. Da folk kom op var der fint stort morgenbord, med brød, ost og pålæg og masser tiltrængt kaffe. Efter morgenmaden ryddede vi op, pakkede ting sammen og kørte så småt hjemad i mindre grupper.

Tak til alle CBR'ere for at være med til at gøre vores træf ualmindeligt hyggelige og sjove. Tak til Martin og Mette for at stå for arrangementet og få det praktiske til at fungere.

/ Vibeke


Login på CBR club

Nyt i Forum

  • Ingen indlæg at vise.